GB 18581 had bahan berbahaya dalam salutan kayu dan pematuhan berasaskan air

2026-10-12 · Category: Technical Knowledge

🌐 This article was automatically translated from Chinese. Please refer to the original Chinese version if needed. · Lihat asal (Cina)

GB 18581-2020 “Had bahan berbahaya dalam salutan kayu” ialah piawaian negara wajib China bagi produk yang disapu pada perabot dan barang kayu (mendakan, primer, salutan akhir, pewarna). Dikeluarkan pada 2020-03-04 dan berkuat kuasa 2020-12-01, ia menggabungkan versi berasaskan pelarut GB 18581-2009 dan versi berasaskan air GB 24410-2009 menjadi satu dokumen yang merangkumi kelas pelarut, berasaskan air dan penyinaran (UV), serta menetapkan had, kaedah ujian dan peraturan pemeriksaan untuk VOC, benzena, pelarut berhalogen, isosianat bebas, formaldehid bebas, APEO, eter glikol, ftalat, PAH dan logam berat terlarut.

Ringkas

  • Skop: ambang “sebelum keluar” bagi salutan, bukan had perabot siap (iaitu GB 18584 / GB/T 3324).
  • Kelas: berasaskan pelarut / berasaskan air / penyinaran, dipecahkan lagi kepada varnis jelas, enamel berwarna, primer dan mendakan — tiada satu nilai tunggal.
  • Had utama: VOC PU berkilat ≤ 550 g/L, NC ≤ 700 g/L; enamel berasaskan air VOC ≤ 250 g/L; benzena ≤ 0.1% mengikut jisim; formaldehid bebas berasaskan air ≤ 100 mg/kg; APEO ≤ 1000 mg/kg.
  • Arah: had diperketat; laluan berasaskan air, UV dan pepejal tinggi menerajui pematuhan, manakala NC berasaskan pelarut kian susut bagi aplikasi dalaman di tapak.
  • Pengurusan: pisahkan pemeriksaan kilang (VOC, formaldehid) daripada pemeriksaan jenis (semua item), disokong laporan makmal pihak ketiga.

Angka utama

  • VOC (g/L): PU pelarut berkilat ≤550 / pudar ≤650 / primer ≤600; NC ≤700; alkid ≤450; poliester tak tepu ≤420. Berasaskan air warna ≤250 / jelas ≤300. UV berasaskan air ≤250 / bukan air ≤420.
  • Benzena (mengikut jisim): pelarut dan UV bukan air ≤ 0.1%.
  • Isosianat bebas (TDI/HDI, mengikut jisim): PU kuring lembapan ≤ 0.4%, PU lain ≤ 0.2%.
  • Formaldehid bebas (mg/kg): salutan dan mendakan berasaskan air ≤ 100.
  • APEO (mg/kg): berasaskan air (termasuk UV air) ≤ 1000.
  • Logam berat terlarut (mg/kg): untuk enamel berwarna, mendakan dan varnis alkid — plumbum jumlah ≤90, kadmium ≤75, kromium ≤60, raksa ≤60.
  • Lain: halogen jumlah ≤0.1%; eter dan ester glikol ≤300 mg/kg; PAH ≤200 mg/kg; ftalat ≤0.2% (NC); metanol ≤0.3%.

Perbandingan had ikut kelas

Had teras ikut kelas sebagai rujukan pantas perumusan dan pembelian («—» = tiada had khusus atau tidak berkenaan; teks piawaian yang mengikat).

Item (unit) Berasaskan pelarut Berasaskan air Penyinaran UV
VOC (g/L)PU kilat ≤550 / pudar ≤650 / primer ≤600; NC ≤700; alkid ≤450warna ≤250 / jelas ≤300air ≤250 / bukan air ≤420
Benzena (%)≤0.1—bukan air ≤0.1
Isosianat bebas (%)kuring lembapan ≤0.4 / lain ≤0.2——
Formaldehid bebas (mg/kg)—≤100—
APEO (mg/kg)—≤1000air ≤1000
Halogen jumlah (%)≤0.1 (sebahagian)warna ≤0.1—
Eter glikol (mg/kg)PU ≤300——
PAH (mg/kg)≤200≤200—
Logam berat terlarut (mg/kg)plumbum ≤90 / Cd ≤75 / Cr ≤60 / Hg ≤60 — warna, mendakan, alkid jelas

Makna dan sumber setiap angka

VOC — bahan organik yang dilepaskan semasa kering

VOC mencerminkan bahan organik yang dibebaskan ke udara dalaman dan atmosfera semasa penyapuan dan pengeringan. Sistem pelarut banyak menggunakan aromatik/ester/keton/alkohol; sistem berasaskan air dominan air dan hanya bergantung pada sedikit koalesen, maka siling VOC enamel ialah 250 g/L; sistem penyinaran hampir tiada pelarut meruap dan VOC-nya daripada monomer tertinggal.

Benzena, toluena/ksilena dan pelarut berhalogen

Benzena had ketat (≤0.1% pelarut dan UV bukan air). Toluena, ksilena dan etilbenzena diurus bersama penggantian pelarut kurang toksik. Berhalogen (klor/brom) dihadkan ≤0.1% kerana ozon dan toksisiti; beralih kepada ester tanpa halogen.

Isosianat bebas

HDI/TDI bebas dalam pengeras PU dua komponen ialah penyebab hipersensitiviti kuat; piawaian bertingkat ≤0.4% (kuring lembapan) atau ≤0.2% (PU lain). Dikawal dengan pengeras rendah dan penyingkiran filem nipis.

Formaldehid, APEO, logam, ftalat, PAH

Dalam sistem berasaskan air, formaldehid daripada hidrolisis resin/pengeras dan pengawet (≤100 mg/kg); APEO yang pernah digunakan sebagai pengemulsi dihadkan 1000 mg/kg dan diganti alkohol etoksilat, fosfat atau pengemulsi reaktif. Logam masuk melalui pigmen dan pengering, dihadkan atas asas migrasi.

Cara membaca kaedah ujian

  • VOC: kaedah beza/ketumpatan (keluarga GB/T 23985) untuk pelarut; kaedah khusus untuk penyinaran.
  • Benzena dan BTEX: kromatografi gas (keluarga GB/T 23990).
  • Formaldehid bebas (berasaskan air): spektrofotometri asetoaseton atau HPLC.
  • Logam berat terlarut: penguraian kemudian AAS / ICP-OES / ICP-MS.
  • Halogen, eter glikol, ftalat, PAH: GC-MS.

Perumusan dan laluan pematuhan berasaskan air

Berasaskan pelarut: pepejal tinggi, tanpa benzena dan halogen

Kekal perataan dan aliran sambil mematuhi siling: tingkatkan pepejal resin, ganti aromatik dengan asetat dan ester propilena glikol, buang isosianat bebas, guna pigmen bebas plumbum/raksa dan pengering zirkonium/kalsium.

Berasaskan air: sinergi koalesen dan emulsi

Kuncinya dos koalesen yang menyumbang VOC dan menetapkan MFFT. Koalesen cekap, emulsi teras-cangkerang atau paut-silang sendiri dan resin pembentukan filem suhu rendah kekalkan kekerasan, rintangan air dan tetingkap masa buka/block dalam VOC ≤250/300 g/L.

Penyinaran UV: monomer rendah dan LED

UV/UV-LED semula jadi rendah VOC; kawal monomer tertinggal dan kemeruapan pencair, pilih akrilik epoksi/alifatik berbau rendah dan padankan kuasa lampu dengan dos.

Pengurusan talian dan pematuhan

Piawaian memisahkan pemeriksaan kilang (item utama VOC, formaldehid ikut kelompok) dengan pemeriksaan jenis (semua item, dalam pengeluaran normal sekurang-kurangnya setiap enam bulan, serta untuk produk baharu, perubahan besar bahan mentah atau proses, permulaan semula selepas henti, atau permintaan pengawal selia). Tindakan: arkib SDS/perakuan bahan mentah, sahkan laporan pihak ketiga pembekal, simpan sampel simpanan dan rekod pelepasan, selaraskan label dengan formula sebenar, dan petakan perbezaan untuk eksport.

Soalan lazim

Adakah salutan air VOC rendah pasti mematuhi?

Tidak. Sistem air juga mesti mencapai formaldehid bebas ≤100 mg/kg, APEO ≤1000 mg/kg, halogen/PAH bagi enamel berwarna, dan dos berlebihan koalesen boleh melampaui VOC — nilai atas keseluruhan set.

Kelas pelarut mana lebih ketat, PU atau NC?

PU berkilat ≤550 g/L dan primer ≤600 g/L berbanding NC ≤700 g/L. NC mempunyai siling numerik lebih tinggi tetapi kian digantikan air dan UV di ruang dalaman kerana kekangan dan bau.

Mengapa isosianat bebas dihadkan berasingan?

Kerana HDI/TDI bebas dalam pengeras dua komponen ialah penyebab hipersensitiviti kuat yang menjejaskan aplikasi dan filem kuring; bertingkat ≤0.4%/≤0.2%, dikawal dengan pengeras rendah dan penyingkiran.

Mengapa logam hanya dihadkan untuk enamel, mendakan dan alkid jelas?

Kerana logam terutamanya daripada pigmen dan aditif; varnis telus hampir tiada pigmen maka had hanya di situ (plumbum ≤90, Cd ≤75, Cr ≤60, Hg ≤60 mg/kg).

Boleh laporan makmal guna untuk e-dagang dan penerimaan projek?

Boleh, tetapi selaraskan akreditasi makmal, format laporan dan kelas sampel dengan tujuan; kedai dalam talian, perolehan kerajaan, penerimaan dan audit menetapkan keperluan berbeza.

Kemas kini terakhir: 2026-10-12. Disediakan oleh pasukan teknikal Kexin New Materials (Guangdong) Co., Ltd. sebagai rujukan B2B perumusan, pembelian dan pematuhan salutan; bukan asas pentadbiran ujian. Semua had dan kaedah tertakluk kepada teks GB 18581-2020 dan dokumen rujukannya.

Sumber: GB 18581-2020 “Had bahan berbahaya dalam salutan kayu” (dikeluarkan 2020-03-04, berkuat kuasa 2020-12-01, menggantikan GB 18581-2009 dan GB 24410-2009); tafsiran awam dan himpunan makmal pihak ketiga; angka VOC ilustrasi daripada data ujian yang diterbitkan.

Tags: #furniture paint #Wood Coatings #salutanTeknik文献