Kandungan Lembapan Kayu dan Penyepurnaan Perabot: EMC

2026-10-09 · Category: Technical Knowledge

🌐 This article was automatically translated from Chinese. Please refer to the original Chinese version if needed. · Lihat asal (Cina)

Komponen kayu perabot di atas lini pemindah dalam bengkel penyepurnaan

Kandungan lembapan kayu (MC; simbol W) ialah nisbah jisim air dalam kayu kepada jisim kayu yang sama selepas dikeringkan dalam ketuhar hingga jisim malar, dinyatakan dalam peratus. Kandungan lembapan seimbang (KLS; EMC dalam literatur teknikal) ialah kandungan lembapan yang dicapai kayu selepas lama bersentuhan dengan udara sekeliling, apabila penyerapan dan pelepasan lembapan seimbang; nilainya berubah mengikut suhu dan kelembapan udara itu. Dalam pembuatan perabot, kedua-dua angka ini bersama-sama menentukan sama ada kepingan kayu mentah boleh masuk ke lini penyepurnaan: nilai terlalu tinggi memperlambat pengeringan filem, merendahkan pelekatan dan menimbulkan kesan memutih, gelembung serta lubang jarum; nilai terlalu rendah atau jurang antara permukaan dan teras terlalu curam berakhir dengan retakan, tepi menggembung dan lenturan apabila persekitaran berubah. Semuanya bukan konsep makmal yang abstrak, sebaliknya satu penunjuk yang sama dipakai untuk pengeringan kayu, penyesuaian di bengkel, tetingkap penyepurnaan dan pemeriksaan keluaran kilang.

Ringkasan: enam kesimpulan yang boleh terus digunakan dalam perancangan produksi

  • GB/T 3324-2024 (versi semasa, menggantikan versi 2017) mengehadkan kandungan lembapan kayu perabot antara 8 % hingga KLS purata tahunan kawasan penggunaan ditambah 1 %. Pengiraan mengikut Lampiran B: Beijing 11,4 % memberi had atas 12,4 %, Shanghai 16,0 % memberi 17,0 %, Guangzhou 15,1 % memberi 16,1 %.
  • Kaedah rujukan ialah pengeringan dalam ketuhar: dikeringkan hingga jisim malar pada 103 ± 2 °C dengan spesimen tidak lebih kecil daripada kiub 20 mm (GB/T 1927.4-2021, menggantikan GB/T 1931-2009, berstatus MOD terhadap ISO 13061-1:2014). Meter lembapan rintangan sesuai untuk pemeriksaan lini, tetapi mesti diselaraskan dan didokumenkan terhadap kaedah ketuhar.
  • Zon berbahaya yang sebenar berada di bawah takat tepu serat: bagi kebanyakan spesies 23 %-33 % (biasanya diambil kira-kira 30 %), selepas itu air yang masuk atau keluar daripada dinding sel mengubah ukuran; julat KLS mengikut kawasan boleh mencecah kira-kira 8,7 mata peratus, daripada Lhasa 8,6 % hingga Wenzhou dan Haikou 17,3 %.
  • Pemetaan kecacatan jelas: terlalu tinggi menyebabkan pengeringan lambat, pelekatan merosot, kesan memutih pada sistem nitro dan gelembung serta lubang jarum pada poliuretana; terlalu rendah menyebabkan retakan pengecutan; jurang terlalu curam menyebabkan lenturan dan retakan lewat.
  • Bukti yang diterbitkan: pada aras 8 %, 12 % dan 15 % pelekatan varnis berbeza dengan ketara, dan poliuretana dua komponen pada spesimen balak yang dikeringkan hingga 8 % menduduki nilai teratas dalam siri ukuran itu (DOI 10.5897/SRE.9000416); satu lagi siri pada 7 %, 11 % dan 15 % menunjukkan pelekatan menurun apabila kelembapan naik (DOI 10.22092/ijwpr.2018.122224.1478).
  • Amalan lazim di kilang: kekalkan kepingan mentah dalam lingkungan kira-kira 8 %-12 % mengikut destinasi dan musim, sesuaikan bahan dalam udara bengkel sehingga menghampiri nilai seimbang sebelum penyepurnaan, dan putuskan perpindahan air lebih dahulu dengan penyegat dasar sebelum masuk ke sistem sapuan asas dan akhir.

Data utama (boleh disahkan)

  • Had kandungan lembapan: daripada 8 % hingga (KLS purata tahunan kawasan penggunaan + 1 %); contoh pengiraan Beijing tidak lebih 12,4 %, Shanghai tidak lebih 17,0 %, Guangzhou tidak lebih 16,1 % (GB/T 3324-2024).
  • Julat mengikut kawasan: KLS purata tahunan dalam Lampiran B — Lhasa 8,6 %, Beijing 11,4 %, Harbin 13,6 %, Xi'an 14,3 %, Shanghai 16,0 %, Guangzhou 15,1 %, Wenzhou dan Haikou 17,3 %; beza antara nilai ekstrem kira-kira 8,7 mata.
  • Ujian rujukan: ketuhar 103 ± 2 °C hingga jisim malar; spesimen sekurang-kurangnya 20 mm; penimbangan selesai dalam 30 minit; kelembapan makmal tidak lebih 60 % RH (GB/T 1927.4-2021).
  • Takat tepu serat: bagi kebanyakan spesies pada suhu bilik 23 %-33 % (kira-kira 30 %); takat ini turun apabila suhu naik — kira-kira 26 % pada 60-70 °C, 22 % pada 100 °C dan 18 % pada 120 °C (bab terbuka dalam buku Teknologi Pengeringan Kayu Praktikal).
  • Ujian perbandingan pelekatan: dua siri aras 8 %/12 %/15 % dan 7 %/11 %/15 % pada balak, beech dan hornbeam, diukur dengan kaedah tarikan ASTM D4541 — pelekatan menurun apabila kelembapan meningkat (DOI 10.5897/SRE.9000416; 10.22092/ijwpr.2018.122224.1478).
  • Amalan pemeriksaan keluaran: kandungan lembapan ialah item wajib pemeriksaan keluaran kilang, diukur sebagai purata tiga titik; versi standard yang sama juga mengehadkan lenturan kepada tidak lebih 3 mm/m (tafsiran terbuka GB/T 3324-2024).

1. Dua penunjuk asas: kandungan lembapan, kandungan lembapan seimbang dan takat tepu serat

1.1 Kandungan lembapan dan kandungan lembapan seimbang: takrif dan hubungan

Kandungan lembapan W = (jisim kayu basah − jisim kayu kering ketuhar) / jisim kayu kering ketuhar x 100 %, maka keseluruhan pengukuran bergantung kepada memperoleh jisim kering, dan itulah sebabnya pengeringan ketuhar menjadi kaedah rujukan. KLS ialah nilai yang dicapai kayu apabila ia seimbang dengan suhu dan kelembapan udara tertentu: bagi satu persekitaran, ia adalah nilai tetap yang boleh dirujuk dalam jadual, dan kandungan lembapan sebenar sentiasa bergerak ke arahnya — melepaskan air jika lebih tinggi, menyerap air jika lebih rendah. Sebab itu sasaran pengeringan bukan mengejar satu nilai rendah, tetapi membawa bahan ke dalam lingkungan seimbang yang sepadan dengan persekitaran penggunaan perabot.

1.2 KLS berubah mengikut kawasan: satu jadual menentukan sasaran

Bandar / kawasanKLS purata tahunan (%)Had atas kandungan lembapan yang dikira (%)
Lhasa8.69.6
Beijing11.412.4
Harbin13.614.6
Xi'an14.315.3
Shanghai16.017.0
Guangzhou15.116.1
Wenzhou17.318.3
Haikou17.318.3

Nilai diambil daripada Lampiran B GB/T 3324-2024, yang data asalnya merujuk lampiran maklumat GB/T 6491 dan buku panduan industri; lajur had atas ialah contoh pengiraan sebagai KLS purata tahunan kawasan ditambah 1 %. Kontrak dan pemeriksaan berpandukan teks standard, terma yang dipersetujui dan ukuran sebenar makmal ujian.

1.3 Takat tepu serat: suis bagi perubahan ukuran

Takat tepu serat ialah keadaan apabila air bebas dalam rongga sel telah menyejat manakala air terikat dalam dinding sel masih tepu: pada suhu bilik bagi kebanyakan spesies berada pada 23 %-33 %, lazimnya diambil kira-kira 30 %. Di bawah penunjuk ini, air yang masuk atau keluar daripada dinding sel menyebabkan pengecutan dan pengembangan, dan kesannya sangat anizotropik — kecil mengikut alur, lebih besar pada jejarian dan paling besar pada tangen (nisbah pengecutan pembeza ialah tangen dibahagi jejarian; makin besar nisbah, makin tidak stabil kayu). Pengecutan penuh daripada keadaan kering ditakrifkan oleh penurunan daripada tepu kira-kira 30 % kepada 0 %, manakala pengecutan selang biasanya dinilai pada segmen 30 % kepada 15 %. Takat tepu turun apabila suhu naik: kira-kira 26 % pada 60-70 °C, 22 % pada 100 °C dan 18 % pada 120 °C — maka keadaan pada fasa suhu tinggi dalam kamar pengering bukan keadaan seimbang pada suhu bilik.

2. Apa yang disyaratkan GB/T 3324-2024 dan bagaimana ia diukur

2.1 Had dan pengiraannya: daripada 8 % hingga (KLS kawasan + 1 %)

Berbanding versi 2017, GB/T 3324-2024 semasa menambah terma serta keperluan fizikokimia, dan kandungan lembapan tersenarai sebagai item wajib pemeriksaan keluaran kilang; pengukuran diambil sebagai purata tiga titik, manakala timbang tara mengikut siri kaedah GB/T 1927.4. Versi yang sama turut memerlukan lenturan tidak melebihi 3 mm/m — kelembapan melebihi had memang antara punca kerap ketidakstabilan ukuran ini, jadi kedua-dua petunjuk saling menyokong.

2.2 Kaedah pengeringan ketuhar: bagaimana kaedah rujukan dilaksanakan

Standard kaedah semasa ialah GB/T 1927.4-2021 (menggantikan GB/T 1931-2009, berstatus MOD terhadap ISO 13061-1:2014): ketuhar pada 103 ± 2 °C dengan peredaran udara, spesimen tidak lebih kecil daripada kiub 20 mm, penentuan jisim malar dibuat secara berpasangan, penimbangan hendaklah selesai dalam 30 minit dan kelembapan makmal dikawal di bawah 60 % RH.

2.3 Pengukuran pantas: batas penggunaan meter lembapan rintangan

Di lini pengeluaran, saringan pantas biasanya menggunakan meter lembapan rintangan: bacaan dipengaruhi oleh spesies, suhu dan bahan resapan, maka pembetulan mengikut spesies serta keluk penyelarasan dengan kaedah ketuhar wajib disediakan; keputusan pelepasan, timbang tara dan penyelesaian pertikaian masih berpandukan kaedah ketuhar. Pemeriksaan berbilang titik hendaklah merangkumi hujung pembelah, pelbagai posisi dalam kamar pengering dan pelbagai kawasan pada permukaan papan, serta merekodkan taburan bacaan dan bukan satu nilai tunggal.

KaedahKedudukanAsas dan perkara pentingBatas
Pengeringan ketuharRujukan dan timbang taraGB/T 1927.4-2021: 103 ± 2 °C, jisim malar, spesimen sekurang-kurangnya 20 mmMemerlukan sampel dan masa, tidak sesuai untuk pemeriksaan 100 %
Meter lembapan rintanganPemeriksaan liniKecenderungan bacaan dan taburan berbilang titikDipengaruhi spesies dan suhu; perlu pembetulan dan penyelarasan
Jadual mentol kering / lembapKawalan dalam kamar pengeringKLS dibaca daripada suhu mentol kering dan beza mentol lembapMenggambarkan keadaan medium, bukan kelembapan kayu itu sendiri
Rekod kelompok dan kesananPengurusan mutuRekod pengeringan dipautkan dengan rekod pemeriksaan pra-liniTanpa rekod, punca kecacatan sukar dipastikan

3. Bagaimana kandungan lembapan menjejaskan mutu penyepurnaan: mekanisme dan bukti

3.1 Terlalu tinggi: pengeringan lambat dan kecacatan rupa

Apabila kandungan lembapan tinggi, selepas penyepurnaan air bergerak dari bahagian dalam ke permukaan dan, apabila menembusi filem, ia mengganggu pengeringan dan rangkaian silang: filem kering lambat dan pelekatan menurun. Sistem pengeringan penyejatan seperti nitroselulosa mudah menunjukkan kesan memutih, manakala sistem poliuretana dua komponen menunjukkan gelembung dan lubang jarum. Di situlah nilai penyegat dasar: ia membina lapisan penghalang pada kepingan mentah, mengekang perpindahan air daripada sistem sapuan akhir, dan pada masa yang sama menjadikan pengamplasan serat yang bangun lebih mudah.

3.2 Terlalu rendah dan jurang: retakan dan lenturan

Apabila kelembapan persekitaran rendah, kayu terus kehilangan air dan menyusut, maka salutan ditarik retak bersama pengecutan substrat. Lebih sukar dikesan ialah keadaan “kering di permukaan, lembap di teras”: lapisan luar sudah menyusut sementara lapisan dalam belum; selepas masuk lini, kedua-duanya bercanggah apabila keadaan berubah, lalu lenturan atau retakan muncul beberapa minggu kemudian. Chambers pengering dikawal berdasarkan kelembapan akhir dan serakan kelembapan bersama-sama, memang untuk membendung dua risiko ini.

3.3 Bukti: dua kajian berperingkat yang diterbitkan

Kertas Effect of wood moisture content on adhesion of varnish coatings (Scientific Research and Essays, 2009, DOI 10.5897/SRE.9000416) menetapkan tiga aras 8 %, 12 % dan 15 % pada pain Scotland, beech dan balak, menguji varnis nitroselulosa, poliuretana dua komponen dan poliuretana berasaskan air: kandungan lembapan memberi kesan ketara terhadap pelekatan, dan poliuretana dua komponen pada balak pada 8 % mencatat nilai tarikan tertinggi dalam siri itu. Kajian kedua (Iranian Journal of Wood and Paper Science Research, 2019, DOI 10.22092/ijwpr.2018.122224.1478) menetapkan 7 %, 11 % dan 15 % pada beech dan hornbeam, diukur dengan tarikan ASTM D4541: pelekatan menurun apabila kelembapan naik, dengan kecenderungan yang sama untuk kedua-dua varnis. Spesies dan sistem berbeza, namun kedua-dua kajian menyimpulkan bahawa kandungan lembapan ialah pemboleh ubah tertib pertama bagi pelekatan.

Kecacatan yang dilihatHubungan dengan kandungan lembapanLangkah kawalan
Filem memutihTerlalu tinggi; air menembusi filem dan mengganggu pengeringan penyejatanKawal kelembapan semasa masuk lini; penyegat pada kepingan mentah
Gelembung dan lubang jarumTerlalu tinggi; saluran wap terperangkap dalam filemSeperti di atas; tambah padanan sistem dan kawalan masa kilat
Pelekatan menurunTerlalu tinggi (kecenderungan yang diukur dalam kedua-dua kajian)Nilai had digabung dengan pemeriksaan berbilang titik
Retakan pengecutanTerlalu rendah, atau kehilangan air berterusan di persekitaran penggunaanTetapkan sasaran mengikut KLS destinasi
Lenturan dan tepi menggembungJurang permukaan-teras besar, penyerapan semula kemudianKawal serakan kelembapan dan penyesuaian di bengkel
Kesan luntur dan lembapan kembaliKawasan setempat terlalu lembapPenyegat dasar dan kesanan rekod pengeringan

4. Pelaksanaan di kilang: daripada kamar pengering ke lini penyepurnaan

4.1 Pengeringan dan gred: lukis garis terima di pintu kamar pengering

Mutu pengeringan kayu gergaji diurus secara gred di bawah GB/T 6491 Mutu Pengeringan Kayu Gergaji (versi baharu diterbitkan pada 2026-08-28 dan berkuat kuasa 2027-03-01); kelembapan akhir dan serakan kelembapan bersama-sama menentukan sama ada bahan boleh masuk ke lini pemesinan. Persampelan penerimaan hendaklah merekodkan kelembapan akhir dan serakan mengikut kelompok, dan kelompok yang melebihi toleransi sepatutnya diberikan pusingan penyesuaian tambahan dan bukan terus dihantar ke lini.

4.2 Penyesuaian dan padanan dengan destinasi

Selepas pengeringan, kayu disesuaikan dalam udara bengkel sehingga menghampiri KLS kawasan penggunaan — inilah bahasa bersama antara kilang perabot dan pembekal salutan: kelompok kepingan mentah yang sama, yang dihantar ke Lhasa (8,6 %) dan ke Haikou (17,3 %), memang mempunyai sasaran berbeza. Pesanan rentas wilayah dan eksport dirancang berdasarkan data destinasi, supaya tidak terjadi “retak atau menggembung hanya selepas tiba di tempat tujuan”.

4.3 Pemeriksaan pra-lini dan penyegat dasar

Sebelum masuk lini, pemeriksaan mengikut peraturan purata tiga titik dalam GB/T 3324-2024; kemudian penyegat dasar membina lapisan penghalang pada kepingan mentah sebelum sistem sapuan asas dan akhir, diurus bersama tetingkap suhu dan kelembapan bengkel (ia saling menyanggah dan mengesahkan dengan artikel kami tentang masa terbuka dan perataan varnis berasaskan air untuk kayu).

4.4 Pengurusan mengikut musim: dua keadaan ekstrem

Fasa lembapan kembali pada musim bunga di selatan dan musim hujan berterusan, serta fasa pemanasan di utara, ialah dua keadaan ekstrem: yang pertama persekitaran bergerak ke lembapan tinggi dan kayu menyerap air; yang kedua udaranya kering dan kayu melepaskan air. Dalam perancangan produksi, tindakannya masing-masing “praskan pengeringan atau panjangkan penyesuaian” dan “pendekkan masa pendedahan, perkuat penyegatan”, manakala rekod suhu dan kelembapan bengkel disemak setiap minggu.

5. Salah fahaman biasa dan urutan siasatan

5.1 Enam salah fahaman biasa

  • Hanya mengukur satu kelompok di hujung pembelah dan mengabaikan perbezaan posisi kamar pengering serta perbezaan antara papan; pemeriksaan berbilang titik sebelum lini tidak boleh dilewatkan.
  • Meluluskan bahan menggunakan bacaan meter yang belum dibetulkan mengikut spesies, tanpa fail penyelarasan dengan kaedah ketuhar.
  • Cepat masuk lini kerana kayu “rasa kering” apabila dipegang, lalu melangkau langkah penyesuaian (keseimbangan) di bengkel.
  • Mengeringkan pesanan eksport mengikut amalan kawasan utara domestik, mengabaikan KLS destinasi yang seharusnya lebih tinggi untuk kawasan lembap.
  • Apabila kelembapan melebihi had, hanya melaraskan pencair dan suhu pengeringan tanpa kembali menangani kayu.
  • Menganggap penyegat dasar sebagai pilihan: menyegat kepingan mentah ialah langkah proses yang memutuskan perpindahan air, bukan langkah hiasan.

5.2 Apabila berlaku masalah: urutan pemeriksaan

Mula dengan mengukur semula kandungan lembapan dan jurangnya (bacaan meter berbilang titik disertai sampel ketuhar), kemudian semak rekod pengeringan dan penyesuaian, barulah melihat parameter penyepurnaan dan kondisi pengerasan; jika urutan ini diterbalikkan, banyak masa dihabiskan pada parameter sedangkan masalah substrat tidak disentuh.

Soalan lazim

S1 Pada tahap mana kandungan lembapan kepingan mentah boleh dihantar ke lini?

Mengikut GB/T 3324-2024, ia mesti berada dalam lingkungan “8 % hingga KLS purata tahunan kawasan penggunaan ditambah 1 %”: destinasi Beijing dikawal tidak lebih 12,4 %, Shanghai tidak lebih 17,0 %, Guangzhou tidak lebih 16,1 %. Rujukan industri menyebut lingkungan sasaran bengkel biasa 8 %-12 %, yang sesuai untuk gabungan destinasi dan musim tertentu; mengambil terus nilai standard atau nilai kontrak lebih selamat.

S2 Bacaan ketuhar dan meter rintangan tidak sepadan, yang mana menjadi penentu?

Kaedah pengeringan ketuhar (GB/T 1927.4-2021) menjadi penentu, dan timbang tara kelembapan juga mengikut siri kaedah itu. Meter rintangan dipengaruhi spesies, suhu dan bahan resapan, jadi ia memerlukan pembetulan mengikut spesies dan fail penyelarasan dengan kaedah ketuhar; ia sesuai untuk pemantauan kecenderungan dan saringan berbilang titik, bukan sebagai kriteria pelepasan tunggal.

S3 Mengapa kandungan lembapan disenarai sebagai item wajib pemeriksaan keluaran?

Kerana ia prasyarat bersama bagi kestabilan ukuran dan mutu penyepurnaan. Sebaik kelembapan keluar daripada lingkungan seimbang, filem di persekitaran pelanggan akan retak atau mengangkat apabila kayu mengembang dan menyusut. GB/T 3324-2024 juga mengehadkan lenturan kepada tidak lebih 3 mm/m, dan kelembapan melebihi had ialah punca kerap ketidakstabilan ukuran, maka pemeriksaan keluaran merangkumi kandungan lembapan.

S4 Apabila kelembapan tinggi, mengapa filem memutih, mengembung dan berlubang jarum?

Selepas penyepurnaan, air perlu bergerak daripada bahagian dalam kayu ke permukaan dan menembusi filem yang belum kering atau belum mengeras, sekali gus mengganggu perataan dan rangkaian silang: sistem pengeringan penyejatan jenis nitro mudah memutih, sistem poliuretana dua komponen mudah membina gelembung dan lubang jarum, dan kedua-duanya turut menjadi lambat kering manakala pelekatan menurun (hubungan ini mengikut bahan teknikal penyepurnaan yang diterbitkan).

S5 Adakah sasaran perlu dipisahkan mengikut wilayah destinasi?

Ya. KLS purata tahunan bermula daripada Lhasa 8,6 % hingga Wenzhou dan Haikou 17,3 %, julat kira-kira 8,7 mata: kayu yang kurang kering untuk destinasi kering akan terus kehilangan air selepas tiba, menyusut dan menarik retak salutan; kayu yang terlalu kering untuk destinasi lembap akan menyerap balik lembapan dan merosakkan permukaan dengan cara yang sama. Merancang berdasarkan data destinasi ialah amalan biasa bagi pesanan rentas wilayah dan eksport.

S6 Filem sudah retak dan mengembung, bagaimana mengenal pasti sama ada ia masalah kelembapan?

Siasat mengikut tiga langkah. Pertama, ukur semula kandungan lembapan kepingan mentah dan komponen tersapu pada beberapa titik (saringan kasar dengan meter, pengesahan dengan sampel ketuhar). Kedua, periksa jurang kelembapan antara lapisan permukaan dan teras bersama rekod pengeringan. Ketiga, bandingkan dengan rekod persekitaran (suhu dan kelembapan bengkel, pengangkutan dan penyimpanan). Jika beberapa titik dalam kelompok yang sama melebihi had, tangani kayu lebih dahulu, barulah berbincang tentang parameter penyepurnaan.

S7 Adakah kandungan lembapan semakin rendah semakin baik?

Tidak. Di bawah lingkungan seimbang juga muncul masalah: kayu akan menyerap balik lembapan di persekitaran penggunaan lalu menolak filem terangkat atau menyebabkan lunturan warna, dan pengeringan berlebihan turut menimbulkan retakan halus pada permukaan serta penyerapan tidak sekata. Sasaran ialah lingkungan di sekitar KLS kawasan penggunaan, bukan satu nilai rendah tunggal.

Bacaan lanjut dan artikel berkaitan dalam laman ini

Kemas kini terakhir: 2026-10-09 | Asas dan sumber terbuka: had kandungan lembapan 8 % hingga (KLS purata tahunan kawasan penggunaan + 1 %), nilai KLS purata tahunan mengikut bandar dalam Lampiran B (Lhasa 8.6, Beijing 11.4, Harbin 13.6, Xi'an 14.3, Shanghai 16.0, Guangzhou 15.1, Wenzhou dan Haikou 17.3), purata tiga titik dan item wajib pemeriksaan keluaran, serta had lenturan tidak lebih 3 mm/m, diambil daripada tafsiran terbuka GB/T 3324-2024; pengeringan ketuhar 103 ± 2 °C hingga jisim malar, spesimen sekurang-kurangnya 20 mm, penimbangan dalam 30 minit, makmal tidak lebih 60 % RH dan penentuan berpasangan, diambil daripada tafsiran terbuka GB/T 1927.4-2021; takat tepu serat 23 %-33 % (kira-kira 30 %) bersama aras 26 %/22 %/18 % pada 60-70/100/120 °C serta kaedah bacaan mentol kering — lembap, diambil daripada bab terbuka buku Teknologi Pengeringan Kayu Praktikal; lingkungan kawalan biasa 8 %-12 % untuk kepingan mentah, kesan memutih dan lubang jarum apabila tinggi, retakan apabila rendah, dan peranan penyegat dasar, diambil daripada artikel popular teknologi penyepurnaan bertarikh 2024-01-24; penunjuk pengecutan penuh daripada 30 % kepada 0 % dan nisbah pengecutan pembeza, diambil daripada bahan ujian terbuka (2026-09); aras dan kesimpulan kecenderungan bagi kedua-dua kajian pelekatan boleh dilihat pada DOI 10.5897/SRE.9000416 dan DOI 10.22092/ijwpr.2018.122224.1478; status versi baharu GB/T 6491 diambil daripada maklumat perkhidmatan standard terbuka (diterbitkan 2026-08-28, berkuat kuasa 2027-03-01). Semua nilai berubah mengikut spesies, ketebalan, persekitaran dan keadaan proses; pelepasan produksi berpandukan teks standard semasa, kontrak dan ukuran sebenar makmal ujian. Penulis: pasukan teknikal Kexin New Materials (Guangdong) Co., Ltd. Kerjasama perdagangan hanya dikutip terma EXW/FOB.

Tags: #furniture paint #Wood Coatings #salutanTeknik文献